Her finder du planer og aktiviteter i Sønderjyllands Distrikt

 Sønderjyllands distrikt   
DATOKl.ARRANGEMENTBEMÆRKNINGER
21 - 22. jan 2017Distriktsforum
23. jan. 201710:00DistriktsledelsesmødeHavnbjerg
9. feb. 201719:00DistriktsgilderådsmødeFrøslevlejren
24. april. 201710:00DGL-mødeHavnbjerg
8. maj 201719:00DistriktsgildetingFrøslevlejren, barak W9
22. maj 201718:30/19:00Distriktsgildehal m. ridderopt.Rønshoved højskole
24.-28. maj 2017GildeekspeditionGildeekspedition til Stettin
7. juni 201710:00DistriktsledelsesmødeHavnbjerg
19.-24. juni 2017Woodsculpture4kidsHavnen i Sønderborg
22.-30. jul. 2017Spejderlejr 2017SL2017, Sønderborg
11. sep. 201719:00DistriktsgilderådsmødeFrøslevlejren
23.-24. sep. 2017LandsgildetingLGT2017
24. okt. 2017Fellow ship
3.-5. nov. 2017Grænsetræf
11. dec. 2017 Hamborg - juletur

Forkortelsesforklaring

-Aktiv-   betyder at aktiviteten er programsat og forventes afviklet ud fra det program, som er meddelt.

DGL = Distriktsledelsen,

DIS = Distriktets Internationale Sekretær

DUS = Distriktets Udviklings-/Uddannelses Sekretær

LGL = LandsGilde Ledelsen

PrgLgt = ProjektGruppen Landsgildeting 2013

GIM = Gildets Internationale Medarbejder

Mod nye horisonter

Grundlag
At udvikle og implementere Spejderideen for voksne i en fællesskabskultur. ”Kendskab til Gildebevægelsen” arbejdstitel på kurser/møder, der kan erstatte/stå ved siden af svend-væbner-ridder.

Udvikling
Forbedre kvaliteten i arbejdet. Ledelseskurser – med indlagt begejstring. Udvikle kurser (PR, IT, foto mv.). Synlighed indadtil . Synlighed udadtil. Alle uddelinger fra lokale gilder sker samme dag (f.eks. 23. april).

Aktiviteter
Rejsehold – mentorer. Netværksgrupper (på landsplan og i distrikterne).

Samarbejde
Samarbejdet på landsplan med andre organisationer. Internationalt. Nordisk træf i 2015. Deltagelse i WCONF i Australien oktober 2014.

 DATOARRANGEMENTBEMÆRKNINGER    
1. Aabenraa
26/6-17GildehalFællesarrangement, 1. Gilde Barsø
1. Haderslev2017rev. 5/6-2017
8. January 1900Gildemøde2. gruppe
11. January 1900Stafet for livet
13. January 1900KoncertKoncertudvalg
7/10SpejderløbSpejderlaug
2/11Andespil3. gilde
6/11Fødselsdagsgildehal1. gruppe
20/11Fællesudvalgsmøde1. gilde
5/12Adventsmøde4. gilde
2018
8/1Nytårgildehal2. gruppe
5/2Gule ærter3. gruppe
26/2Fællesgildehal3. gruppe
5/3Gildeting2. gruppe
9/4Fællesudvalgsmøde1. gilde
23/4Sct. Georgs aften3. gruppe
4/5Lysfest
14/5Friluftsgildehal1. gilde - 1. gruppe
1. Sønderborg2017rev. 5/6-2017
17/6FriluftsgildehalNaldmose
9/8OpstartsgildehalHyttelauget
13/9GildemødeStøttegruppen
11/10GildehalSønderborg patrulje
8/11GildemødeEtikgruppen
15/11B-møde
30/11-1/12Tombola
8/12JulehyggeDigteren 17-20
2018
8/1B-møde
10/1Nytårsgildehal
14/2GildemødeStøttegruppen
22/2B-møde
21/3Gildeting
11/4C-møde
25/4Sct. georgsgildehalHyttegruppen
2. Aabenraa2017rev. 5/6-2017
20/8Tur til Nørreskoven på AlsPragtstjerner
11/9FødselsdagsgildehalSpejderhus, Stubbæk, Pers stjerner
11/10Virksomhedsbesøg, mediehusetNordstjernerne
13/11Fællesarrangement, Karsten NielsenPragtstjernerne
8/12JulearrangementEvt. Sct Jørgen kirke, Pers stjerner
2018
9/1NytårsgildehalSpejderhuset Stubbæk, Nordstjernerne
22/2PlanlægningsaftenSpejderhuset Stubbæk, Nordstjernerne
12/3GildetingSpejderhuset Stubbæk, Pers Stjerner
23/4GildehalSpejderhuset Stubbæk, Nordstjernerne
28/5Orkidetur til MargrethesøenGråsten, Nordstjernerne
13/6ByløbAabenraa, Pers stjerner
3. Haderslev2017rev. 1/5-2017
9.- 10. /9.Stafet for livet4. gilde
17./9.KoncertKoncertgruppen
21./9.GildehalGruppe 3
7./10.SpejderløbSpejderlauget
12./10.GildemødeGruppe 2
26./10.GilderådsmødeGruppe 2
24./10.FellowshipdayDistriktet
2./11.AndespilKøkkenkassen
16./11.GildehalGruppe 1
20./11.Fællesudvalgsmøde1. Gilde
29./11Fredslys
5./12.Adventsmøde4. Gilde
2018
18./1.NytårsgildehalGruppe 3
5./2.Gule 'ærter'1. Gilde
22./2.GildemødeGruppe 1
26./2.Fællesgildehal1. Gilde
15./3.GildetingGildeledelsen
22./3.GilderådsmødeGruppe 3
19./4.Sct. GeorgsaftenGruppe 2
30./4.Fællesudvalgsmøde1. Gilde
4./5.Lysfest4. Gilde
5./5.Faneborg, Skamling
14./5.Friluftsgildehal1. Gilde
26./5 - 2./6 ?UdflugtGruppe ?
?./6.Hertug Hans Festival
4. Haderslev2017rev. 5/6-2017
5/9Gildehal
9-10/9Stafet for livetFællesudvalget
17/9Sct. Georgsgildernes koncertKoncertgruppen
3/10Fødselsdagsgildehal
7/10Sct. GeorgsløbLøbsudvalget
24/10GilderådsmødeLedelsen
??/10FellowshipdayDistriktet
7/11Gildemøde
18/11Andespil3. gilde
20/11FællesudvalgsmødeFællesudvalget
29/11FredslysetFredslysgruppen
5/12Adventsmøde4. gilde
2018
9/1Nytårsgildehal
5/2Guleærter1. gilde
6/2Gildemøde
26/2Fællesgildehal1. gilde
9/3GildetingLedelsen
20/3GilderådsmødeLedelsen
24/4Sct. Georgsgildehal
30/4Fællesudvalgsmøde1. Gilde
4/5Hyggestund før lysfestYvonne m. fl.
14/5Friluftsgildehal1. gilde
?Hertug Hans FestivalFællesudvalg
18/6Udflugt2. gilde
Bov Grænsegildet2017rev. 5/6-2017
24/8Besøg i Arnis v. SLienDI NI
7/9Rundvisning i TønderDI NI
4/10Gildehal, Ann-Mari, udenrigstjenestenDI NI
??/11Teaterforestilling i FrøslevlejrenHva ba
4/12JulekøkkenDI NI
2018
21/1NytårskoncertØrnene
26/2Fødselsdagsgildehal, Kevin AsmussenØrnene
15/3Gildeting/planlægningGildeledelsen
19/4Sct. Georgsgildehal, Erik OlsenHva ba
31/5Rododendronanlæg i RensHva ba
7/6Landsbymuseum UnewattDI NI
Flensborg2017rev. 17/6-2017
24/6Ulve løbPåhitterne
7/9FriluftsgildehalPåhitterne
24/10Fellow-ship dagDistriktet / GIM
4.-5./11GrønsetræfDistriktet
29/11FredslysetZambia og ledelsen
2/12JulebazarZambia og ledelsen
11/12Julekoncert i HamborgDistriktet
13/12JulestueSpejdergruppen
2018
18/1NytårsgildehalGr. 4
20/2GildemødeZambia og ledelsen
14/3Gildeting/planlægningZambia og ledelsen
Gråsten2017rev. 12/5-17
16/8FriluftsgildehalKværs, gruppe 1
14/9Gildemødegruppe 1
27/10Fødselsdagsgildehalgruppe 2
15/11Gildemødegruppe 1
6/12Julestuegruppe 2
2018
5/1Nytårsgildehalgruppe 1
??/2Flensborg Brauereigruppe 2
7/3GildetingPræsidiet
23/4Sct Georgs Gildehalgruppe 2
Løgumkloster, Bredeågildet
Ingen data indsendt
Nordborg2017rev. 16/5-17
15/7Gildeturaktivitetsgruppen
24/8OpstertsmødeNordborghus, Gruppe 5
21/9GildehalNordborghus, gruppe 1
29-30/9Gildeturaktivitetsgruppen
24/10Fellow Ship Daydistriktet
26/10GildemødeNordborghus, Gruppe 2
26/11GildehalNordborghus, Gruppe 3
29/11FredslysTangshave, Fredslysgruppen
14/12GildemødeNordborghus, Gruppe 4
2018
11/1GilderådsmødeNordborghus, gildeledelsen
??/1NytårsgildehalSønderborg gildet
22/2GildemødeNordborghus, Gruppe 5 
22/3GildetingNordborghus, Gruppe 1
19/4Sct. Georgs GildehalNordborghus, Gruppe 2
??/4SpejdervinNordborghus, Spejderhjælpsgruppen
17/5GildemødeNordborghus, Gruppe 3
8-9/6Nord-Als MusikfestivalNordborg Slot, Festival gruppen
14/7Gildeturaktivitetsgruppen
21/6-17Friluftsgildehaloplyses senere
23/8Opstartsmødegildeledelsen
Toftlund2017rev. 16/5-17
??/5Frit arrangementgruppe 1
8/6Friluftsgildehalgruppe 2
??/8Frit arrangementGRUPP 3
23/9mINI-Løbgruppe 4
21/1070 års jubilæumalle
??/11Frit arrangementgrupp1
??/12Frit arrangementgrupp2
2018
4/1NytårsgildehalSpejderhuset i Agerskov, gruppe 3
??/2Frit arrangementgruppe 4
8/3GildetingSpejderhuset i Toftlund, gruppe 1
19/4Sct. Georgs GildehalSpejderhuset i Agerskov, gruppe 2
Vojens2017rev. 5/6-2017
20/5Industrimuseet i Horsens4. gruppe
10/6Udflugt til Sydslesvig1. gruppe
15/8Friluftsgildehal2. gruppe
12/9Gildearrangement3. gruppe
7/10Sct. GeorgsløbHjartbro
11/10Gildehal4. gruppe
29/11FredslysFredslysgruppen
7/12Julearrangemenr4. gruppe
2018
10/1Fødselsdagsgildehal1. gruppe
7/2Gildearrangement2. gruppe
19/3Gildeting3. gruppe
23/4Sct. Georgsaften3. gruppe
?/5Gildearrangement2. (gl.) gruppe
22/5GruppeledermødeGildeledelsen
?/6Gildearrangement1. (gl.( gruppe